Rossz közérzet, láz,
fájdalom – kellemetlen tünetek, amelyeket számos esetben különböző bakteriális
fertőzések okoznak. Szerencsés esetben a panaszok gyorsan enyhülnek házi
gyógymódok alkalmazására is– de vannak olyan makacs betegségek, amelyek
orvoshoz kényszerítik a szenvedő alanyt – aki antibiotikumot rendel a baj
orvoslására.
Antibiotikumok - mint
ahogy a nevükben is szerepel: anti- (ellenes) biotikum- (baktérium) – azaz baktérium
ellenes gyógyszerek, amelyek vagy úgy hatnak, hogy elpusztítják a szervezetben
megtelepedett baktériumokat, vagy pedig úgy, hogy gátolják azok szaporodását.
Az első felismert
antibiotikum egy penészgomba (Penicillium notatum) terméke, a penicillin volt,
melyet Alexander Fleming fedezett fel 1929-ben a bakteriális fertőzések
kezelésére.
Antibiotikumokat
leggyakrabban arc- és a homloküreg-gyulladás, tüszős mandulagyulladás, középfülgyulladás,
a hörghurut és a tüdőgyulladás, vesemedence gyulladás, húgyúti fertőzések, agyhártyagyulladás,
kötőhártya-gyulladás, és vérmérgezés esetén írnak fel – segítve ezzel a minél
hamarabbi felépülést.
A gyors gyógyulás
érdekében azonban vannak olyan - az antibiotikumok szedésére vonatkozó
szabályok, amelyeket célszerű mindig betartanod:
- antibiotikumokat kizárólag csak akkor szedj, ha az orvosod rendelte
- kizárólag csak olyat, amilyet felírtak – ami a barátnődnek tutira hatásos, az Neked még nem biztos, hogy jó
- szedd olyan adagban, és annyi ideig, amennyit, és ameddig kell. Ha nem így teszel – és „öngyógyítás” címe alatt a saját fejed után menve a legkisebb megfázásnál is bekapkodod az otthon még fellelhető maradék pirulákat – könnyen kialakulhat az antibiotikummal szembeni rezisztencia, ami azt jelenti, hogy a korábban még hatásos antibiotikum hatástalanná válik a baktériumok átalakulása miatt, és amikor valóban nagy szükséged lenne a hatásosságára, már nem fog segíteni a szedése.
- figyeld önmagad – nem vagy e allergiás az adott szerre. A bagatellnek tűnő kiütésektől kezdve, a súlyos anafilaxiás reakcióig (ami életveszélyes allergiás reakció, és azonnali orvosi ellátást igényel) széles skálán mozognak az allergiás tünetek – célszerű mindig feljegyezni, hogy egy-egy antibiotikum milyen nemkívánatos hatást váltott ki belőled
- nem kell mindig antibiotikum – az influenza ellen (mivel azt vírus okozza) teljesen hatástalan – és felesleges kockázatokat jelent a szedése. Egy influenza okozta megbetegedés esetén csak akkor célszerű bevenni, ha valamilyen bakteriális felülfertőződés következett be a legyengült immunrendszer miatt.
- indokolt esetben, a hatásos kezelés érdekében meg kell határozni a baktérium antibiotikummal szembeni érzékenységét. Ilyenkor a több helyről levett váladék mintából kitenyésztik a kórokozókat, azután különböző antibiotikumot tartalmazó táptalajra teszik. Amelyik táptalajon nem látnak további szaporodást, az antibiotikum használ az adott baktérium ellen, és valószínűleg a beteg szervezetben is elpusztítja majd a kórokozót. Az ilyen vizsgálat után végzett kezelést nevezzük célzott antibiotikum terápiának.
- Ha antibiotikumot szedsz – mindig szedj probiotikumot is! Az antibiotikumok ugyanis nemcsak a szervezetedre kóros baktériumokat pusztítják el, hanem a természetes bélflórát (immunrendszerünk fontos részét) alkotó baktériumokat is nagy számban ritkítják. Ami komoly hasmenéseket, bélgyulladást okozhat – ami megnyújtja a gyógyulási folyamatot, és hátráltatja a betegség utáni regenerálódást. A pro biotikumok jótékony hatású baktériumok, javítják a bélflóra működését, elősegítik a problémamentes emésztést, erősítik az immunrendszert és segítik a vitaminhiány megszűnését.
- tartsd be a mellékelt tájékoztatón található szedésre vonatkozó előírásokat – mikor kell bevenni (evés előtt, alatt, után), mivel (mennyi vízzel), tartózkodhatsz e a Napon( vannak fényérzékenyítő szerek) , vezethetsz e a használatakor, stb.
Ha betartod az
utasításokat amellett, hogy gyorsabban fel tudsz épülni a betegségedből- nem
teszed ki magad az átgondolatlan gyógyszerszedés veszélyeinek sem.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése