2015/09/11

EGÉSZSÉGPÉNTEK: Hogyan küzdj az éhség ellen?


Éhség. Igen, néha valóban kész küzdelem ellenállni neki. Akár akkor, ha fogyókúrázol, akár akkor, ha valamilyen betegség kényszerít korlátok közé, vagy ha csak egészségesen és tudatosan akarsz élni - újra és újra csatáznod kell önnön gyengeségeddel. Van, amikor ez sikerrel jár – büszke is vagy rá, de bizony előfordul, hogy győz a késztetés: és azonnal enned kell valamit!

Hogyan állj ellent a kísértésnek?

A következő tippek talán a segítségedre lesznek (persze csak akkor, ha TE is akarod):



1.     szabály: ÉTKEZZ ROSTBAN GAZDAGON!
Az élelmi rostok egészségvédő szerepe az étkezésben vitathatatlan: egyrészt segítenek megkötni a zsírokat, csökkentve ezzel a koleszterinszintet, fontos ásványok és vitaminok forrásai, és hihetetlenül jól telítenek – hosszú időre megakadályozva ezzel az éhségérzet kialakulását. Sok rostot tartalmaznak a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, a zöldségek, gyümölcsök. De jó szolgálatot tehet a joghurtodba kevert evőkanálnyi étkezési búzakorpa is…

2.     szabály: ÉLVEZD AZ ÍZEKET!
Használj bátran fűszereket – próbálj ki minél többfajtát! A fűszeres erős ízek egyrészt gyorsítják az anyagcserét, másrészt jó időre kielégítik az étel utáni vágyakozást.


3.     szabály: EBÉDRE MINDIG FOGYASSZ LEVEST!
A levesek táplálóak, megtöltik a gyomrot, sokat lehet belőlük enni, de ennek ellenére nem terhelik meg az emésztőrendszert, és általában sokkal kevesebb kalóriát tartalmaznak, mint az egytálételek.

4.     szabály: ADD MEG A MÓDJÁT!
Mármint az evésnek: szánj rá időt, soha ne kapkodj, soha ne habzsolj! Egyrészt – mivel nem rágod meg kellőképpen az ételt – rendkívül egészségtelen (a gyomor munkáját és az emésztési folyamatokat nehezíted), másrészt negyedannyi idő alatt észrevétlenül dupla annyi ételt tömsz magadba, ami dupla annyi kalóriát jelent minden alkalommal.


5.     szabály: NASSOLJ EGÉSZSÉGESEN!
Gyakran előfordul, hogy unaloműzésként, vagy önmagunk jutalmazására enni támad kedvünk: nos, ilyenkor célszerű messzire elkerülni a cukrászdákat (vagy, ha mégis betévedünk, a gyümölcsös-joghurtos finomságok közül válasszunk), és otthon készíteni valami egészséges finomságot. Könnyen elkészíthető a gyümölcssaláta, gyümölcszselé, túrókrém, sajtkrém, diákcsemege, stb. A lényeg, hogy minél kevesebb cukrot, és zsírt tartalmazzanak.




6.     szabály: TEÁZNI JÓ!
Étkezések előtt, közben, helyett… Természetesen cukor nélkül (édesítőszerrel), valódi alapanyagokból. Az ivás egyébként is hasznos: sokszor nem is éhesek vagyunk, hanem szomjasak…


7.     szabály: ELŐ A SAVANYÚSÁGOKKAL!
A savanyú ételek telítenek, segítik az emésztést, csökkentik az éhségérzetet. A savanyúságok pedig – lévén, hogy zöldségekből készülnek – rostban gazdagok…

8.     szabály: KÖSD LE A FIGYELMEDET!
Ha nem ezt teszed, és folyamatosan az evésen járnak a gondolataid, tuti hogy képtelen leszel ellenállni. Próbáld lekötni a figyelmedet mással: olvass, beszélgess, koncentrálj a másnapi teendőkre…

9.     szabály: ELŐ A RÁGÓVAL!
Hihetetlennek tűnik, de igaz: ha rágódhatsz valamin – elterelődik a figyelmed, és becsapva önmagad elmúlik az éhségérzeted is.


10.    szabály: AZÉRT MÉGSE HALJ ÉHEN!
Ha valóban éhes vagy, s képtelen vagy tovább ellenállni – akkor egyél valamit. Na, ne csokit, nápolyit, süteményt! Inkább gyümölcsöt, müzli szeletet, joghurtot, sajtot… A lényeg: minél kevesebb cukor, és kalória legyen benne…









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése